ЕКОНОМІЧНИЙ РИНГ
Мета:
закріпити економічні терміни і поняття, вивчені на попередніх уроках, за
допомогою героїв знайомих казок; розвивати творчі здібності, образне мислення,
уміння робити висновки; виховувати цілеспрямованість, уміння працювати в групі,
культуру спілкування та повагу до співрозмовника, прагнення знати економіку та
жити за її законами.
Обладнання: круглі столи,
за якими сидять учасники гри, тлумачний словник, таблиця з написами країн та
їх грошових одиниць, бейджики для кожного учасника, скриньки для грошей,
предмети для реклами, повітряні кульки із завданнями, мікрофон.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Учитель
В добрий день і в добрий
час Завітали ви до нас. Всіх гостей ми в нас вітаємо, подивіться, що ми знаємо.
Учень
Ми вам раді, люди добрі, І
вітаємо щиро вас Та запрошуємо ласкаво на урок у третій клас.
II. Основна частина
Оголошення темп і мети
Сьогодні у нас незвичайний
урок — казкова економіка. Проведемо ми його у формі економічного рингу,
змагань між командами учнів . Щоб дізнатись, що означає слово «ринг»,
заглянемо в тлумачний словник.
1-й учень (читає). Ринг (у
перекладі з англ.) означає вид змагань, місце для змагань.
Учитель. Дякуємо за інформацію.
Підніміть свої голівки. Подивіться мені в очі. Погляньте одне на одного.
Усміхніться! Девізом нашого уроку будуть слова:
(Учитель читає з дошки)
Економіку щоб знати, Будемо
плідно працювати!
Діяти — активно. Думати
оперативно, Сперечатись доказово Для усіх обов'язково!
Він допоможе нам упоратись
із завданнями, які принесли гості нашого заходу, старші економісти школи,
учні 10 класу. Вони теж вивчають економіку. Старшокласники допомагатимуть
вести ринг та стежитимуть за вашою роботою на уроці, а також будуть членами
журі.
Кращих знавців економіки
серед учнів З класу (вони обрали назву команди «Бізнесмени») просимо зайняти
місце за столом ліворуч.
Учні стають біля свого
стола. На столі табличка-гасло: «Якщо добре торгуватимеш, грошей багато
матимеш».
А знавці економіки (команда під назвою «Комерсанти») займають
свої місця за столом праворуч.
Учні стають біля свого
стола. На столі табличка - гасло: «Щоб грошики заробляти, треба розум гострий
мати».
Перед тим, як ви сядете на
свої робочі місця, повідомте нам девіз своєї команди.
«Бізнесмени» Наш девіз
—перемагати, Всі завдання розв'язати. Швидко все розрахувати і суперників
здолати!
«Комерсанти» Будемо швиденько, вміло Рахувати
й міркувати,
Щоб із різних ситуацій
вихід знайти і суперників перемогти!
(Усі сідають за столи.)
Учитель. Дякую вам! Тепер,
шановні «Бізнесмени» та «Комерсанти», зверніть увагу на дошку. Вам
представлений план наших змагань.
Завдання для кожного
конкурсу в ході заходу пояснюватиму я та мої помічники.
План змагань (на дошці)
1 конкурс — «Представлення
команд»,
2 конкурс — «Економічний
ринг».
3 конкурс — «Фінансова
розминка».
4 конкурс — «Ми — шоумени».
Сьогодні ви побуваєте в ролі бізнесменів та комерсантів, де своїм розумом, кмітливістю та винахідливістю під час гри будете заробляти
казкові гроші.
Зароблені
гроші будуть зберігатися в скриньках, які охоронятимуть казкові герої.
3-й учень.
Ви будете не просто охороняти скриньки, але й вести облік зароблених
грошей. Для цього вам пропонуємо ручку і
аркуш.
1 - й учень. Тож коли
всі організаційні питання вирішені, запрошуємо команди випробувати свої сили, у 1 конкурсі
— «Представлення
команд».
Починаємо гру з
команди учнів «Бізнесмени».
(Учасники команди підводяться.)
Команда
«Бізнесмени»
1. Ми назву своєї
команди обрали не випадково.
Коли ми дізнались з історії економіки цікаві
факти, про які ми зараз розкажемо,
нам захотілось стати бізнесменами.
2. Першими бізнесменами були
купці та
ремісники, люди, які самі виготовляли та продавали товари. Усі вони не тільки прагнули
доходів, але й уміли віднаходити нові шляхи їх отримання.
3. І з розвитком виробів
й питва бажання людей до збагачення спричинило виникнення нового виду професійної
діяльності — бізнесу, або підприємництва.
4. Людей цієї професії
стали називати бізнесменами, або
підприємцями.
2-й учень. Слово надаємо команді «Комерсанти».
Ми люди дуже
діловиті. І
в бізнесі талановиті. Ми справами всіма керуємо
і наполегливо працюємо.
Команда
«Комерсанти»
1. Ми свою команду вирішили назвати «Комерсанти», бо
дізналися, що люди цієї
професії дуже енергійні та заповзятливі.
Вони дбають про збільшення своїх
доходів і для цього готові йти на ризик.
2. Комерсант,
бізнесмен, підприємець - це слова синоніми.
3. Дуже багато в цій
професії залежить від особистих якостей людини та кмітливості, моральності, доброчинності.
4. Професії цих
людей приносять користь суспільству,
бо в процесі підприємницької діяльності
створюються товари та послуги, відбувається
їх споживання та використання в
господарській діяльності.
Усі разом
Круг пальця нас не
обведеш ми знаємо, що по чім і як продати, де купити, щоб більше грошей заробити.
(Сідають)
Цей конкурс оцінювався у 5 балів. Для підбиття підсумку надаємо слово старшим економістам.
3-й учень.
Ми уважно прослухали представлення ваших команд. Добре, що готуючись до цього конкурсу ви багато дізналися з історії економіки.
І -й учень оголошує
підсумок за 1 конкурс.
Учите л ь. Дякую
журі за роботу. Пропоную вашій увазі
2 конкурс «Економічний ринг».
Кожна команда відповідатиме на поставлені
запитання. Правильна відповідь оцінюється
в 1 казкову гривню.
2-й у ч е
н ь. Ви повинні бути старанними,
уважними, відповідати чітко і швидко, щоб поповнити бюджет скарбниці
своєї команди.
3-й учень. Якщо учасники
команди «Комерсанти» не зможуть дати
відповідь на якесь запитання, їм
зможе допомогти команда «Бізнесмени»,
заробляючи цим додаткові гроші для своєї команди і навпаки.
1-й учень. Першими свої завдання слухають «Комерсанти».
1. У казці «Рукавичка»
господинею рукавички стала Мишка. Як з позиції економіки можна назвати її мешканців?
(Орендатори)
2. Яку економічну
операцію здійснили Іван Царевич та сірий вовк в однойменній казці? Чому? (Бартер)
3. Які гроші виникли
першими: паперові чи металеві? (Металеві — монети)
4. Відгадайте загадку і
скажіть, яка нова професія людини допомагає працювати на землі? (Фермер)
5.Він керує, годує і
поїть, оре
і сіє, збирає й молотить. Знає, що люблять тварини і птиця, що і як готувати
годиться, що
продавати і що купувати. Як на світі добра наживати.
Де і яким законодавчим документом затверджено
гривню як грошову одиницю нашої держави? (1996 р. Конституція України, ст. 99)
6. Пригадайте головних героїв казки «Бременські
музиканти». (Осел, кіт, собака, півень) Яким економічним терміном можна назвати
їхню діяльність? (Партнери) — 5 б.
2-й учень.
Завдання для команди «Бізнесмени».
1. У казці «Пригоди
Буратіно» Карабас Барабас був власником театру. Як з позиції економіки
можна назвати театр?
(Приватна
власність)
2. Який з
найголовніших законів бізнесу порушила Лисичка в українській народній казці
«Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат»? (Чесність у відносинах з партнером) Чому? (Вона
обміняла напівз'їдений пиріжок на бичка,тобто підсунула зіпсований товар.)
3. Що називається
«гривнею»? (Грошова
одиниця
нашої країни)
4. Відгадайте загадку
і скажіть, де раніше зберігали гроші?
5.
|
Учитель. Молодці!
Можете відпочити і послухати, як відповідає команда Бізнесмени
Із глини родився, на
кружалі вертівся, на вогні пікся, на базарі бував, людей годував. А як
упав, то й пропав, ніхто не поховав. (Глиняний горщик)
5. Хто перший
запровадив в Україні гроші — гривні? (Володимир Великий)
6. Пригадайте казку про
Золоту рибку. Спробуйте назвати всі потреби, які виникли в бабусі і які намагалася задовольнити Золота
рибка. (Нове корито, нову хату, стати дворянкою, бути царицею, бути
володаркою моріві щоб сама рибка їй служила — 56.}
Учитель. Підсумок
конкурсу підіб'є журі. Ми слухаємо
вас.
3-й учень. Молодці! Усі дуже старались. Приємно, що ви знаєте багато казок, умієте оперувати економічними термінами (підбиває підсумок конкурсу).
Учитель. У наступному
конкурсі, який має назву «Фінансова розминка», команди продемонструють нам свої знання
назв грошових
одиниць інших країн.
1-й учень.
Для участі в цьому конкурсі
запрошуємо до дошки по двоє учнів від
кожної команди. Ваше завдання — поєднати поняття: країну і її грошову одиницю. |