Четвер, 2024-04-25, 5:24 AM
Вітаю Вас Гість | RSS

САЙТ ВОЛОДИМИРІВСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ

Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Мої файли

Урок зарубіжної літератури,проведений в 9 класі
2016-01-24, 7:05 PM

ТЕМА.  Й.В. Гете. «Фауст». Трагічне кохання Фауста  і   Маргарити

(Урок з використанням елементів технології критичного мислення)            

МЕТА: навчати учнів розмірковувати над змістом прочитаного, простежити   за розвитком сюжетної лінії Фауст – Маргарита; розвивати і вдосконалювати навички характеристики літературних персонажів, зв’язного мовлення учнів, творчі і логічні здібності учнів; виховувати повагу до людських почуттів, повагу до жінки.

Обладнання: тексти трагедії «Фауст», підручники, мультимедійна презентація, різнокольорові сердечка, вислови про кохання.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу, урок-дослідження.

                                          Хід уроку

I.Організаційний момент;

 

II. Оголошення теми і мети уроку

  1. Вступне слово учителя.

 

-На сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про одне із таких прекрасних людських почуттів, про яке Гейне сказав так : « Ангели називають це небесною утіхою, чорти – пекельною мукою, а люди- ?» Як ви думаєте ,як же це називають люди?  ( Коханням)

 

-  Вічна  тема кохання, щирого й вірного, облудливого і зрадливого, знайшла своє втілення у багатьох творах світової літератури.

Твір Гете – типовий класичний твір, багатотемний і багатоідейний. Феномен «Фауста» розглядали з естетичних і з філософських, і з містичних засад. Сьогодні ми обговоримо тему кохання, висвітлену письменником, бо сюжетна лінія «Фауст-Маргарита» охоплює майже всю першу частину трагедії.

 

2)Робота з епіграфами до уроку:

 

Епіграфів до уроку я спробувала взяти де-кілька:

« Як не любов,то що це може бути?

А як любов,то що таке вона?»

Сонет №132 Ф.Петрарка

 

«Ой тяжко –важко ходить попідтинням.

А ще до того ж з нечистим сумлінням…

І щогодини ждати розплати.»

Гете, «Фауст»

 

« Мефістофель

Она

Осуждена на муки!

 

Голос свыше

Спасена!»

Гете, «Фауст»

 

- Я думаю, що в кінці уроку ми повернемося до цих епіграфів і пояснимо, як кожен із них пов язаний з уроком.

 

  1. Продовження слова вчителя.

 

- Герої багатьох літературних творів проходять випробування коханням і воно стає мірилом їхньої моральної досконалості чи ницості.

- Таке випробування проходить і головний герой трагедії Гете « Фауст».Але особливість його полягає в тому ,що воно приготоване Фаустові самим дияволом.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань:

 

1)Бесіда з елементами розповіді:

 

Отже, вся наша увага буде звернена до земного кохання Фауста і Маргарити.

 

2)Словникова робота.

 

- Може хтось спробує дати визначення слову «кохання».

- А ось як дає значення  цьому слову тлумачний словник

 

КОХАННЯ - почуття глибокої сердечної прихильності до особи іншої статі.

 

3) Складання  асоціативного куща до теми «Кохання».

 

                            троянда

    краса                                    вірність

 

почуття          КОХАННЯ        молодість

 

  добро                                    майбутнє 

                 рай          щастя

 

  1. Запитання –інтрига.

 

- Що означає земне і неземне кохання?

- Перш ,ніж відповісти на це питання, прошу згадати ваші цитати про це почуття,що ви приготували заздалегідь.

 

  1. Перевірка випереджувального завдання:

 

 - Подивіться на слайд. Прочитайте вислови про кохання видатних людей на слайді.    Яким вони бачать це почуття?

- Отже, що ж таке земне і неземне кохання?  Чим воно відрізняється?

 

6) Робота з кольорами (на столі розкладені сердечка різних кольорів)

-Серце – це символ кохання.

- З якими кольорами у вас асоціюються вислови земне і неземне кохання?

(учні наклеюють сердечка певних кольорів напроти записаного вислову)

 

7) Декламація сонету Петрарки № 132

 

- Яких ознак більше у коханні : позитивних чи негативних?

 

8)  Гра «Обери пару».

 

  • Встановлення відповідності між парами закоханих літературних персонажів.

 

( 3-й слайд.  Обери пару. Встановлення відповідності між парами закоханих літературних персонажів.  )

 

ІV.Робота по темі уроку:

 

  1. «Поетичне налаштування»

 

Учитель читає вірш Тамари Коломієць.

                     Бажаю вам бути людиною,

                     Отою одною – єдиною.

                     Отою, безмежно рідною,

                     Навіки комусь потрібною.

                     Бажаю вам бути богинею,

                     Отою одною – єдиною,

                     Отою,- ні з ким незрівнянною,

                     Бажаю вам бути коханою.

 

 Маргарита теж хотіла бути коханою. А що із цього вийшло?

Гріховне кохання.

 

2.Фронтальна бесіда- опитування:

- Як у творі з являється Маргарита?  (вона була вибрана Мефістофелем для втілення у життя свого плану)

- Яку мету переслідував Мефістофель? ( Що Маргарита пробудить у Фауста хтиву пристрасть)

- Давайте нагадаємо першу зустріч Фауста і Маргарити. Де відбулася ця зустріч. Звідки Маргарита поверталася?

 

3.Перегляд фрагменту кінофільму.

 

4.Продовження бесіди.

- Де відбулася ця зустріч. Звідки Маргарита поверталася?

Які риси героїні хоче підкреслити автор? ( набожність)

-Що насторожило Маргариту ,коли до неї Фауст звернувся «Гарна панно!»

- Чи можна її вважати святенницею?

 

5.Словесне малювання.

-Якою ви уявляєте Маргариту?

 

6.Робота з репродукцією картини Урі Шеффера «Перша зустріч Фауста з Маргаритою».

 

- Якими зображені герої?

Які риси характеру кожного з персонажів відобразив художник? ( Фауст дивиться на дівчину із захопленням і задоволений, Маргарита здивована і разом з тим непідступна, Мефістофель хитрий і задоволений, адже все йде за його планом)

 

-Чи збігається ваше уявлення героїні з тим, якою її побачив художник?

 

7.Бесіда з учнями.

 

-Яке враження дівчина справила на Фауста. Підтвердіть словами з тексту.

-Чого Фауст вимагає від Мефістофеля?

-Які почуття спочатку охоплюють Фауста? ( перші поривання Ф -  хтиві, на що і розраховує Мефістофель)

-Якими були перші враження Маргарити?

-Коли змінилося ставлення Ф. до Маргарити?

-Яку роль для розуміння характеру Маргарити має її розповідь про молодшу сестру, за якою вона доглядала?( розкривається доброта дівчини)

- Розкажіть, який подарунок Маргарита знайшла у своїй кімнаті та якою була її реакція?

-Чому Маргарита зізнається у своєму коханні сусідці ,а не матері?

- На вашу вашу думку, коли почалося гріхопадіння Маргарити?

-Де відбулося освідчення в коханні Фауста до Маргарити? Чому автор вибрав саме це місце?(У саду, бо природа допомагає розкрити силу почуттів героїв)

 

8.Інсценізація «Освідчення Фауста Маргариті»

- Пригадаймо, як це сталося. Завдання- подивіться уривок, подумайте і скажіть, чи почуття Фауста до Маргарити – справжні, чому ви так думаєте?

 

Фауст. То ти мене впізнала враз,

Як тільки ми зустрілися цей раз.

Маргарита. Ви ж бачили, як очі я спустила?

Фауст. І ти мені зухвальство те простила,

Що я тебе так зачепив,

Коли на вулиці зустрів?

Маргарита. Мене тоді аж кинуло у кров,

Бо зроду я ще не ходила в славі;

Я думала: невже в моїй поставі

Нечемне щось, нахабне він знайшов,

Що він до мене прямо так підходить

І жарти, мов із дівкою, заводить!

Признаюся, щось у мені в той час

Озвалось в вашу користь мимовільно;

Я гнівалась сама на себе сильно,

Що гнівалась не дуже я на вас.

Фауст. Серденько! (Бере за руки).

Маргарита. Геть те лиш! (Виривається. Зірвала квітку і обриває пелюстки.)

Фауст. Це що? Вінок плести?

Маргарита. Ні, гра така.

Фауст. (Сміється). Яка?

Маргарита. Вам все на сміх звести. (Обриває пелюстки і щось шепоче).

Фауст. Що шепчеш ти?

Маргарита. (півголосом) Любить – не любить…

Фауст. О дивний ангел красоти!

Маргарита. ( ворожить далі) Любить – не любить, любить – не любить…

( Зриваючи останню пелюстку, по-дитячому радіючи) Любить!

Фауст. Так, дитино! І це слово квітки

Хай буде словом Бога. Любить!

Ти знаєш, що це значить? Любить!

(Схопив її за обидві руки).

Маргарита. Я так боюсь…

Фауст. О не лякайсь! Нехай мій зір,

Хай потиск рук тобі те скаже,

Що словом не сказать. (Маргарита стискає його руки, потім випручується і тікає. Він хвилю стоїть у задумі, потім спішить за нею).

 

Запитання.

- Якою із даної сцени постала Маргарита і яким Фауст?

- Почуття Фауста до Маргарити – справжні, чому ви так думаєте?

 

9.Продовження бесіди:

-Подумайте, чому після освідчення у коханні Фаусту знадобилося усамітнення у лісовій печері?

(Можливо, вони продовжували таємні зустрічі.Фауст практично втік від Маргарити,старший від неї і досвідченіший,він розумів,що їх нестримно вабило одне до одного.Але це могло мати фатальні наслідки для Маргарити)

-Чому Фауст  високими словами  дякує Духові Землі? ( Тому що ,на думку Фауста,саме він дозволив наблизитися до того,що є сутністю життя)

-Які два почуття борються у душі Фауста під час розмови з Мефістофелем?

-Чим закінчилася сцена? (прекрасний образ, який виникає в уяві Ф, зливається образом Маргарити.До того ж диявол розпалює полум я пристрасті. Фауста роздирають два почуття:серцем він бажає зустрічі з дівчиною, але розумом хоче уникнути її,щоб урятувати Маргариту від фатального вчинку)

-Чим закінчилася сцена?

-Переходимо до сцени «Сад Маргарити» Що тривожить дівчину у поведінці Фауста? (байдужість до релігії)

-Зачитайте відповідь Фауста.

-Яким було ставлення Маргарити до Мефістофеля?

-Яку важливу істину відкрила Маргарита про героя ( у Фауста є якесь демонічне начало, саме це і відчужує її від Фауста, але що саме вона не може зрозуміти)

-Що відповіла Маргарита Фаусту,коли він просив її про нічне побачення?

-Який гріх падає на плечі Маргарити?

9.Творче завдання

-Простежте, як крок за кроком розвивається трагічна історія кохання Фауста і Маргарити.

10.Поетична хвилина.

- Для цього прослухайте поезію російського поета срібної доби Миколи Гумільова «Маргарита»

 

Николай Гумилев

Маргарита

Валентин говорит о сестре в кабаке,

Выхваляет ее ум и лицо,

А у Маргариты на левой руке

Появилось дорогое кольцо.

 

А у Маргариты спрятан ларец

Под окном в зеленом плюще,

Ей приносит так много колец

Злой насмешник в красном плаще.

 

Хоть высоко окно в Маргаритин приют,

У насмешника лестница есть.

Пусть звонко на улицах студенты поют,

Прославляя Маргаритину честь,

 

Марта гладит любовно полный кошель,

Только… серой несет от него.

 

Валентин, Валентин, позабудь свой позор,

Ах, чего не бывает в летнюю ночь!

Грозно Фауста в бой ты зовешь, но вотще!

Его нет… Его выдумал девичий стыд;

Лишь насмешника в красном и дырявом плаще

Ты найдешь… и ты будешь убит.

 

 

 

11.Продовження бесіди:

-(зустріч біля колодязя з подружкою Лізхен -молитва перед образом Богородиці- чутки про М і Ф. доходять до її брата – поєдинок Фауста і Валентина –смерть брата -  сцена у соборі- смерть матері - Маргарита утопила своє новонароджене маля-

в язниця та втрата розуму.)

Проблемне питання:

-Що ,на вашу думку ,зламало її?

-Яким був вирок суду?

-У чому трагізм ситуації?( у тому, що її високе почуття стало причиною всього того страшного, що трапилося з нею. Вона втратила розум)

12.Сцена «В язниця»

- Як поводиться безумна героїня у в язниці?

-У який момент до Маргарити повертається розум?

-Чи звинувачує героїня в чому- небудь Фауста?

-Який заповіт вона дає Фаусту?

-З якою метою Фауст прийшов до в язниці?

-Чому героїня відмовляється від утечі?

( у свідомості ще живуть спогади про кохання ,але страждання і самотність віддалили її від Фауста, і вона тепер не може піти з ним. Вона хоче врятувати душу і вибирає фізичну смерть)

-Якими були останні слова Маргарити?

(вона промовляла ім я коханого. У цих словах виразилася уся сутність її життя- кохання до Фауста)

-У кінці твору Мефістофель впевнений, що Маргарита потрапить до пекла, і тому він промовляє: «Вона рокована!» Але голос з неба відповів : «Врятована!» Як можна тлумачити такий кінець?

13. Коментар учителя:

-Голос з неба- це голос Бога. Так,Мефістофель –зло,але він не може стати вищим від Бога. Диявол може спокусити людину, довести її до гріха, кинути у безодню зла, але Бог упевнений у тому, що добре у людині завжди переможе. Адже вона у «мороці блукає, та я вкажу..до правди вхід». І тому завжди «в душі ,що прагне потемки добра, є правого шляху свідомість». До Бога люди приходять через випробування і помилки. Маргарита ,безперечно, велика грішниця. Але чому ж їй подаровано прощення? Вона кохала. А любов- це і є та вища сила, що простила її.

14.Поетична хвилинка:

-Наші учні підготували доурокове завдання – а саме вони намагалися дати художнє пояснення чи осмислення непростих стосунків Генріха і Гретхен.

Я тебе відвоюю у всіх і вся, і хай їм біс!
Через те, що ліс - колиска моя, і могила - ліс.
Через те, що я по землі іду - і не чую ніг,
Що про тебе пісню тобі складу - як ніхто не зміг.
 

Обличчям до мого обличчя склонись,

Хай сльози поллються в нас спільно,

І серцем до серця мого притулись,

Хай пломінь єднається вільно.


Я тебе відвоюю у всіх племен, у всіх часів,
У всіх золотих знамен, у всіх мечів.
Я ключі жбурну і пса прожену у двір -
Через те, що у ніч земну я вірніший звір.

             Коли наші сльози джерелом буйним

В велике те вогнище зринуть, –

Я хочу востаннє тебе обійнять

І з жалю-кохання загинуть!

Я чую голос любого привиддя,

Бринить тужливо з дивною журбою:

«Я тут, я завжди тут, я все з тобою!»

І кожний раз, як стане він бриніти,

Тремтять в моєму серці тії квіти,

Що ти не міг їх за життя зірвати,

Що ти не хтів їх у труну сховати,

Тремтять і промовляють враз зо мною:

«Тебе нема, але я все з тобою!»

V.Підсумок уроку

1.Бесіда.

-То що ж принесло кохання Фаусту і Маргариті?

                                   страждання

         К                       обман

         О                       розлука

         Х                       страх

         А                       осуд

         Н                       гріх

         Н                       злочин

         Я                        смерть

 

-Чому так сталося?

 -Порівняймо із асоціативним кущем ,який ми склали на початку уроку.

-Чим відрізняються обидві картини?

-Від кого залежить ,щоб кохання не перетворилося на такий  жах, як у наших героїв?

2.Психологічна хвилинка.

Пам`ятка

Учені – психологи про кохання

 

1.Усі думки і почуття повинні спрямовуватися на об` єкт кохання.

2.Прагнення розділити  з коханням усе порівну- і радощі ,і горе.

3.Схожий погляд на світ.

4.Прагнення перевтілитися у свого обранця, відчувати й діяти, як він.

5.Здатність протистояти життєвим труднощам та негараздам.

6.Самопожертва заради іншого.           

Отже, я вам бажаю…

2.Прийом незакінченого речення.

« Інформація ,отримана на сьогоднішньому уроці спонукає мене до висновку…»

3.Оцінювання.

VІ .Домашнє завдання.-Підготуватися до уроку розвитку мовлення. Підготувати повідомлення  «Образ Фауста у музиці», «Образ Фауста у малярстві». Написати міні- твір на тему «Любов... рушить сонце і світила»

 

Категорія: Мої файли | Додав: lostik79
Переглядів: 1306 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz