Мета:вчити учнів творчо осмислювати і відтворювати події, що відбулися у житті Івана Вишенського після поселення на Афон;
розвивати мислення, усне мовлення, вміння оцінювати вчинки літературних героїв;
виховувати любов до України,почуття обов’язку перед батьківщиною; кращі людські якості.
Обладнання:ілюстрації до твору, малюнки учнів
Тип уроку:урок – дослідження
Епіграф:О,радійте, Божі люди, кожний гнів нехай забуду
І в любові проживає, - так Господь заповідає
Л.Глібов
Проблемне питання: Для чого людина приходить у цей світ? В чому суть її життя?
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Бліц – опитування(фронтально)
- З творчістю якого письменника ми знайомились на попередніх уроках?
- Назвіть народний псевдонім І.Франка
- У яких жанрах працював Франко?
- Що ви можете сказати про його спадщину?
2. Складання сенкану про Франка
ФРАНКО, КАМЕНЯР
3пркметника( МУЖНІЙ, ВИДАТНИЙ, ПРАЦЕЛЮБНИЙ)
3 дієслова( БОРОВСЯ,ДОЛАВ, КРИТИКУВАВ)
1 сл/сп( відомий письменник)
1 речення( борець за краще життя)
1 іменник(ЛЮДИНА)
3. Бесіда :
- З яким твором І.Франка ми з вами познайомились на минулому уроці?
ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ,МЕТИ,ЗАВДАНЬ УРОКУ
( Проблемне питання: В чому сенс життя людини? Для чого вона приходить у цей світ?)
1.Ланцюжок думок про І.Вишенського( кожен учень говорить про Вишенського 1 речення)
2. Цифрова розминка( Як пов’язані з життям Вишенського ці цифри і дати)
На дошці 50 ті рр..ХУІ СТ., 30 - 35,1000,962, 1604, 2, 1606, 1621
3.Історична довідка.Чому Вишенський відмовився від мирського життя?
4. Робота з термінами
- Який жанр твору « Іван Вишенський»?
- Чому історична, психологічна, філософська?
- До якого роду літератури належить цей жанр?
- Чому?
-Тема твору?
5.Метод ПРЕС
- Як ви гадаєте, чому саме постать І.Вишенського так зацікавила І.Франка, що він написав про цю людину 5 наукових праць і поему?
( висловлювання 1 – 2 учнів)
6.АНАЛІЗ ПОЕМИ
БЕСІДА:
- Назвіть мені, з яких частин складається сюжет худ.творів?
- Із скількох розділів складається поема?
- Чи мають вони назву?
- Який розділ становить експозицію твору?
- Як ми назвали І розділ? ( « АФОНСЬКА ГОРА»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
- Чи є щось тривожне у прекрасному описі афонського краєвиду?
- З якого розділу починається зав’язка?
- Як ми назвали ІІ розділ?( « Жалібний плач дзвонів»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
Після зав’язки йде розвиток подій. Як же розвиваються події?
УЧЕНЬ ЧИТАЄ УРИВОК З ІІІ розділу
БЕСІДА:
- Як ми назвали ІІІ розділ?( «Похоронна хода»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
- За ким плаче дзвін?
- Кого хоронять? Чому похоронна хода?
- По що говорять слова твору «…тут усім однака шана : « Со святими упокой»?
- Як ми назвали ІУ розділ?( «Прощання зі старцем»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
ІНСЦЕНІЗАЦІЯ ( сцена прощання)
ЕВРІСТИЧНА БЕСІДА:
- Чому автор називає рішення Івана Вишенського замурувати себе в печері – ПОДВИГОМ?
-Як ми назвали У розділ?( « Перші години самотності»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
- Як почуває себе старець у перші хвилини?
- В чому вбачає щастя?
- Кого він згадує першим? Що починає відбуватися в його душі7
- Як ми назвали УІ розділ?( « Нежданний гість»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
- Чому «нежданий гість»?
- Чому не визволяє муху?
- Символом чого є павук?
-Як ми назвали УІІ розділ?( «Перші зізнання»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
- В чому зізнається старець?
- Що йому надокучає найбільше?
- Як він сприймає сонце?
- Що рятує його душу?
- Чи відчуває він сумніви?
- Як ми назвали УІІІ розділ?( « Вишневий цвіт»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
- Символом чого є вишневий цвіт?
- Як ми назвали ІХ розділ?( « Козацький човен» учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
-Який настрій у старця?
- Як ми назвали Х розділ?( « Гості з України»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
- З якою метою з’явились гості?
-Як ми назвали І розділ?( « Найтяжча ніч»1 учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
- Чому це була найважча ніч у житті старця?
- Які його мучили сумніви?
- - Яка ж найнапруженіша точка у поемі?
- Який же розв’язок поеми?
- Як ми назвали ХІІ розділ?( «Просвітління» учень називає, а ті, хто зробив ілюстрації, « захищають свій малюнок»)
Інсценізація. ( Монолог старця)
У.Закріплення навчального матеріалу
І.Еврістична бесіда:
-Що нам хоче сказати автор?
- Яка основна думка твору?
- До чого закликає І.Франко?
- Для чого ж людини приходить в цей світ? В чому сенс її життя?
- Хто з поетів ХХ століття порушував цю проблему? У яких творах?
- Чи актуальний цей твір сьогодні? До чого закликає нас?
2.Зачитування міні – творів « Чим мене вразив твір « Іван Вишенський»?»
3.Читання ученицею « Молитви за Україну»
УІ.Підсумок уроку.
1.Оцінювання
2.Д.з. Біографія Л.Українки
|